Divadelní představení Návštěva z pravěku
ÚČINKUJÍ
Studenti Gymnázia Přírodní škola
v režii a autorské úpravě Františka Tichého
Petr Ginz byl chlapec částečně židovského původu, autor a kreslíř, který byl v roce 1942 internován v Terezínském ghettu,. Již od nízkého věku byl Petr velmi aktivní a kultivovaný chlapec. V době německé okupace než byl deportován (ve věku 12–13 let) napsal vlastní román Návštěva z pravěku ve stylu Julese Verna, který si sám ilustroval. Zajímal se o umění i vědu – horlivě se snažil studovat i v terezínských podmínkách. Založil a redigoval ten nejlepší z dětských časopisů ve vznikajícím v ghettu – Vedem. Petr Ginz jel po nemoci na podzim 1944 jedním z posledních transportů do Osvětimi-Březinky. Tam byl podle očitého svědectví na osvětimské rampě přidělen ke skupině určené do plynových komor.
Dne 16. 1. 2003 vylétl do vesmíru na palubě amerického raketoplánu Columbia první izraelský kosmonaut Ilan Ramon. Vzal s sebou do kosmu kopii Petrovy kresby Měsíční krajina z r. 1942. Raketoplán při zpáteční cestě na Zemi shořel v atmosféře. Tragédie, kterou žádný člen posádky nepřežil, se odehrála 1. února 2003 – v den Petrových narozenin.V roce 2018 opět vylétla reprodukce kresby Měsíční krajina do vesmíru, tentokrát na Mezinárodní kosmickou stanici díky astronautovi Andrewu Feustelovi v Expedici 55.
V roce 2014 vyšla první monografie o Petru Ginzovi – Princ se žlutou hvězdou, jejíž autorem je český pedagog a spisovatel František Tichý. Kniha získala v roce vydání cenu Zlatá stuha, která je udělována nejlepších českým knihám pro děti a mládež.
Divadelní hru Návštěva z pravěku připravili Studenti Gymnázia Přírodní škola v režii a autorské úpravě Františka Tichého.